Kreta. Laguna Balos. Jak dojechać?

Balos to laguna, która znajduje się w północno-zachodniej części Krety. To nie jest zwykła plaża z lazurową wodą – to raj na Ziemi. Czy warto wybrać się tam podczas wakacji na Krecie? Tak i to obowiązkowo! Jak zorganizować dojazd na Balos? W tym wpisie o tym przeczytasz. No to zaczynamy!

Widok na Balos laguna KAKU fashion cook

Co warto wiedzieć?

Na Krecie jest wiele pięknych plaż, do ktorych dojazd jest łatwy i przyjemny. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć „coś więcej” to warto się trochę wysilić i wybrać na Balos. Dojazd samochodem nie należy do najłatwiejszych, ale warto! Można też wybrać luźniejszą opcję i popłynąć promem. Poniżej szczegóły – są dwie możliwości dotarcia na Balos:

 • Promem wycieczkowym
  Wersja relaksacyjna :) Rejs promem z Kissamos prosto do laguny. Plus – po drodze zwiedzisz Gramvousę. Minus – nie zobaczysz laguny z góry, a to ten widok robi największe wrażenie (chyba że zamiast plażowania zdecydujesz się wejść na szlak prowadzący do parkingu). Wybierając tę opcję musisz dostosować swój plan dnia do godzin rejsów. Ceny biletów na prom znajdziecie tutaj. Bilet normalny kosztuje 27 Euro od osoby.
 • Samochodem
  Wersja wymagająca większych przygotowań (wypożyczenie auta, dojazd), ale zdecydowanie warta „zachodu” – widoki rekompensują wszystko. No i jest dość ekstremalnie po drodze, ale o tym później :) My wybraliśmy tę opcję.

Dojazd na Balos (parking w pobliżu laguny)

Naszą bazą wypadową była Chania, a więc od Balos dzieliło nas około 50 km. Postanowiliśmy wypożyczyć auto i zorganizować wycieczkę na własną rękę. Przejrzeliśmy ofertę wypożyczalni w mieście i ostatecznie wybraliśmy rodzinną wypożyczalnię, gdzie zaoferowano nam wynajem jednodniowy auta za 30 Euro.

Samochód przyjechaliśmy odebrać o godzinie 9:00 w dniu wycieczki. Początkowo mieliśmy dość negatywne nastawienie co do auta, bo było w dość kiepskim stanie – na szczęście później okazało, że jest to duży plus w przypadku wycieczki na Balos, zaraz się dowiesz dlaczego :)

Z Chani na Balos jedzie się praktycznie cały czas główną drogą VOAK E65, a dopiero na końcu zaczyna się zabawa. Za miejscowością Kaliviani kończy się asfaltowa droga, a zaczyna szutrowa, kamienista. W tym miejscu znajduje się również punkt kontrolny, w którym jest pobierana opłata administracyjna od pasażerów powyżej 13 roku życia w wysokości 1 Euro. Jest to opłata na rzecz utrzymania porządku oraz na konserwację dróg na półwyspie.

Droga Chania Balos Kaku fashion cook Szutrowa droga na Balos Kaku fashion cook Balos polwysep droga Kaku fashion cook Szutrowa droga na Balos 3 Kaku fashion cook

Do celu brakuje nam około 7 km, ale warunki nie pozwalają na szybką jazdę. Droga jest szeroka, ale kamienista. Kamienie strzelają spod opon i już wtedy cieszymy się, że nasze auto nie jest „nówka-sztuka”, bo kamienie mogą porysować lakier. Po powrocie z półwyspu dużo słyszeliśmy o tym, że ubezpieczalnie bardzo dokładnie sprawdzają stan auta podczas zwrotu, szczególnie gdy wspomni się o tym, że było się na Balos. U nas na szczęście było wszystko ok :)

Z trasy rozciągają się piękne widoki na zatokę oraz Kissamos, wjeżdżamy coraz wyżej. Po drodze mijamy spacerujące kozy, a za oknem co chwila widać strome zbocza półwyspu. Niektóre podjazdy mogą przyprawić o ból głowy niedoświadczonych kierowców, ale nie ma się czego bać. Dla nas to była frajda i za nic nie zamienilibyśmy tego na wygodny rejs.

Kamienista droga na Balos Kaku fashion cook Kamienista droga na Balos 2 Kaku fashion cook Kozy droga Balos Kaku fashion cook Droga na Balos 4 Kaku fashion cook Kozy na drodze Balos Kaku fashion cook

Na końcu drogi znajduje się niezbyt duży parking, dlatego warto przyjechać tutaj wcześnie rano. Auta, które przyjeżdzają później ustawiają się wzdłuż drogi dojazdowej, co może sprawić, że do przejścia na pieszo będziemy mieli kilkaset metrów, a nawet kilka kilometrów więcej. Na parkingu można spotkać kozy, które są na tyle oswojone, że wskakują na maski samochodów i po nich chodzą :)

Dojście oraz pobyt w lagunie

Z parkingu do Laguny prowadzi kamienisty szlak. Do przejścia mamy około 1,5 km. W początkowej fazie jest to ścieżka wśród skał i twardolistnej roślinności, która później przekształca się w kamienne schody. Warto przebyć tę drogę ze względu na widok na Balos, który rozpościera się ze szlaku. Jest jak w raju! Jeżeli wybrałeś podróż promem – koniecznie wejdź schodami do góry, żeby spojrzeć na lagunę z góry.

Szlak pieszy na Balos Kaku fashion cook Widok Laguna Balos 3 Kaku fashion cook Widok z gory na Lagune Balos Kaku fashion cook Schody Laguna Balos Kaku fashion cook

Po przejściu schodów jesteśmy w lagunie. Polecamy „zwiedzić” ten piękny obszar, szczególnie, że w duża część laguny jest dość płytka i można spacerować w wodzie do kolan. Są też miejsca głębsze, naturalne baseny otoczone skałami i kamienisty przesmyk za którym rozpościera się pełne morze.

Laguna Balos blog Kaku fashion cook Rajska Laguna Balos turkusowa woda Kreta Kaku fashion cook Laguna Balos Kreta wycieczka Kaku fashion cook Laguna Balos turkusowa woda Kaku fashion cook Balos Laguna Kreta Kaku fashion cook

Informacje praktyczne oraz podsumowanie kosztów

 • Całkowity koszt wycieczki na dwie osoby: 30,00 Euro (wynajem auta) + 2 x 1,00 Euro (wstęp na półwysep) + 13,00 Euro (przybliżone koszty paliwa na trasie Chania-Balos-Chania) = 45,00 Euro/2 os. = 22,50 Euro/1 os.
 • Do kosztów wycieczki dolicz ew. posiłek w trasie.
 • Jeżeli jedziesz samochodem to ubierz wygodne buty, najlepiej żeby nie były białe, bo się pobrudzą od czerwonego piasku (zobacz jak wygląda ścieżka na zdjęciach).
 • Nie zapomnij o nakryciu głowy oraz olejku przeciwsłonecznym. Podczas naszego pobytu na Balos mocno wiało, więc nie odczuwaliśmy gorąca, a słońce cały czas świeciło – bez nakrycia głowy udar gwarantowany. Musiałam też pilnować kapelusza, żeby mi nigdzie nie uciekł, dlatego gdybym jechała kolejny raz to wzięłabym po prostu czapkę z daszkiem :)
 • Weź coś do jedzenia i picia. Z tego co pamiętam napoje były dostępne na stoisku na parkingu, ale warto mieć coś swojego. Pij dużo wody!
 • Wersja z promem: ceny biletów znajdziesz tutaj.

Balos widok jak z innej planety Kaku fashion cook

Udanej wycieczki!

Najedzona

cześć! tu Monika 🖐️ pokażę Ci miejscówki kulinarne w Trójmieście 📍 zabiorę w podróż w poszukiwaniu nowych smaków 🌍 #lesswastepolska 🌱 po więcej zapraszam na instagram @najedzonapl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.